Φροντίζω το περιβάλλον – Εργαστήριο δεξιοτήτων Ε’-ΣΤ’ τάξης

Αλλάζουμε εμείς και όχι το κλίμα

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων οι μαθητές της Έ-΄Στ τάξης ασχολήθηκαν με την κλιματική αλλαγή στα πλαίσια της θεματικής ενότητας <<Φροντίζω το περιβάλλον>>. Οι μαθητές/-τριες ήρθαν σε επαφή με τις βασικές έννοιες, τα αίτια, τις συνέπειες και τους τρόπους μετριασμού του φαινομένου της κλιματικής αλλαγής και αντιμετώπισης των συνεπειών του.

Εντόπισαν περιοχές στον παγκόσμιο χάρτη οι οποίες υφίστανται τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής και αντιλήφθηκαν ότι η κλιματική αλλαγή είναι ένα παγκόσμιο πρόβλημα που έχει διαφορετικές επιπτώσεις σε διαφορετικές περιοχές του πλανήτη.

Αντιστοίχιση περιοχών και επιπτώσεων κλιματικής αλλαγής

Τοποθέτηση επιπτώσεων κλιματικής αλλαγής στον παγκόσμιο χάρτη

Αναγνώρισαν πολλές καθημερινές συνήθειες και επιλογές, οι οποίες συμβάλλουν στην εντατικοποίηση του φαινομένου του θερμοκηπίου και της κλιματικής αλλαγής, και εφηύραν τρόπους, ατομικούς και συλλογικούς, για τον περιορισμό των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου.

Σενάρια με καθημερινές συνήθειες και επιλογές οικογενειών που επηρεάζουν την κλιματική αλλαγή. Αντικατάσταση συνηθειών με πιο φιλικές για το περιβάλλον.